"شما می توانید آسم خود را کنترل کنید" شعار نوزدهمین همایش روز جهانی آسم

در نشست خبری نوزدهمین همایش روز جهانی آسم مهمترین هدف برگزاری این همایش آموزش اعلام شد.

گالری عکس


به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی نشست خبری نوزدهمین همایش روز جهانی آسم در ساعت 10:30 روز شنبه 11 اردیبهشت با حضور دكتر مصطفی معين رئيس همایش روز جهانی آسم، دكتر مهدی نجمي رئیس اداره بیماریهای مزمن تنفسی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دكتر علیرضا مهدویانی دبير همايش و جمعي از خبرنگاران از خبرگزاری های ایرنا، ایسنا، تحریریه نو، آفرینش،اخبار پزشکی،باشگاه خبرنگاران و سایر خبرگزاریها در سالن شوراي مركز تحقيقات ايمونولوژي، آسم وآلرژي تشكيل شد.
در ابتدا دكتر معين رئيس انجمن آسم و آلژري ايران و کمیته کشوری آسم و بیماری های مزمن تنفسی ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران اظهار کرد: در یک دهه گذشته شعار ثابت این روز" شما می توانید آسم خود را کنترل کنید" است که نشان دهنده نقش بیمار در پیشگیری و درمان آسم است زیرا اگر بیماران و خانواده ها آموزش دیده داشته باشند می توانند در تشخیص سریع و درمان مناسب بیماری آسم به پزشک کمک کند.
رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی یکی از اهداف مهم برگزاری روز جهانی آسم را آموزش بیان کرد و گفت منظور آموزش بیماران و خانواده ها ،آموزشهای عمومی و ترویجی (که باعث بالا رفتن فرهنگ سلامت و پیشگیری و ارتقا سلامت افراد جامعه می شود)، آموزش به کادرهای پزشکی و پیراپزشکی، پزشکان، پزشکان متخصصان، دانشجویان پزشکی، پرستاران و مربیان بهداشت مدارس است و همین طور کمک به روزآمد شدن اطلاعات علمی مسئولان بهداشت و درمان کشور و هشدار نسبت به خطری که گسترش بیماری غیرواگیر و مزمن مثل آسم جامعه را تهدید می کند و به همین دلیل باید اطلاع رسانی با کمک خبرنگاران در جامعه انجام بگیرد.
سپس دکتر  علیرضا مهدویانی، دبیر همایش روز جهانی آسم، گفت: هر سال اولین سه شنبه ماه می روز جهانی آسم در ایران و سایر کشورهای دنیا است که امسال هم همچون سالهای گذشته انجمن آسم و آلرژی و مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اقدام به برگزاری این همایش خواهند کرد.
مهدویانی اضافه کرد: با کمک معاونت تربیت بدنی آموزش و پرورش و اداره سلامت شهرداری تهران اطلاع رسانی در این خصوص به صورت نصب بنر در سطح شهر و نمایش تیزر در خصوص بیماری آسم در بعضی از ایستگاه های مترو شهر تهران انجام گرفته است.
او اضافه کرد: برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع آسم در مدارس برخی مناطق تهران نیز انجام شده است که به برندگان در روز جهانی آسم جوایزیی اهدا  خواهد شد.
دبیر نوزدهمین همایش روز جهانی آسم  گفت: هدف از شعار روز جهانی آسم این است که درمان مناسب آسم وجود دارد و با تشخیص صحیح ،عده زیادی از بیماران می توانند آسم را کنترل کنند و یک بیمار مبتلا به آسم می تواند کیفیت زندگی مناسب داشته باشد.
دکتر مهدی نجمی رئیس اداره بیماریهای مزمن تنفسی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن اعلام اینکه بیماریهای مزمن تنفسی، چهارمین علت مرگ در دنیا است به اهمیت فوق العاده این بیماریها تأکید کرد و گفت بیش از 335 میلیون نفر بیمار مبتلا به آسم در دنیا وجود دارد که طی یک دهه آینده این رقم به 400 میلیون خواهد رسید.
وی مجموع هزینه های بیماریهای مزمن تنفسی را 5/1 تا 2 میلیون تومان اعلام کرد و در ادامه از تدوین سند 5 ساله ای برای پیشگیری و کنترل بیماریهای مزمن تنفسی خبر داد و گفت: امسال سومین سال اجرای این سند است که چهار استراتژی اصلی شامل آموزش همگانی، افزایش دانش همگانی، استاندارد سازی خدمات تشخیص، درمان و کنترل عوامل خطر دارد.
وی در ادامه به توضیح و تشریح این استراتژیها و اقدامات انجام گرفته پرداخت.
در پایان به سوالات خبرنگاران پاسخ داده شد.

یادآوری می شود نوزدهمین همایش روز جهانی آسم روز دوشنبه 13 اردیبهشت سال جاری در تالار امام خمینی برگزار خواهد شد.
       

خبر:واحدی
عکس:خبیر

 
 
   1395/2/11 13:01    تعداد بازدید :  493


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 493
5.4/10 (تعداد آرا 5 نفر )