بیستمین همایش روز جهانی آسم با شعار هوای بهتر، تنفس بهتر برگزار می شود
دکتر معین در نشست خبری بیستمین همایش روز جهانی آسم گفت: علت اصلی افزایش شیوع بیماریهای مزمن تنفسی، آلودگی هوای شهرها و تغییرات آب و هوایی در سطح جهانی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی، در ابتدای این نشست، دکتر مصطفی معین رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران، ضمن خیرمقدم به خبرنگاران گفت: امسال بیستمین سال برگزاری روز جهانی آسم در دنیا است و در ایران نیز هرساله انجمن آسم و آلرژی ایران با همکاری کمیته کشوری آسم و بیماریهای مزمن تنفسی مرکز مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزرات بهداشت، این همایش را برگزار می کند.
وی با اشاره به اینکه امسال شعار روز جهانی آسم «هوای بهتر، تنفس بهتر» است، گفت: سومین علت مرگ و میر در جهان مربوط به بیماریهای تنفسی است و علت افزایش بیماریهای تنفسی آلودگی هوا در سطح شهرها و محیط زندگی و کار و تغییرات آب و هوایی است.
دکتر مصطفی معین گفت: بیماری آسم یک معضل جهانی است و بیش از یک و نیم میلیارد انسان نیز درگیر آلرژی ها هستند که از این جمعیت، حدود 500 میلیون نفر مبتلا به آلرژی بینی، حدود 334 نفر میلیون تن مبتلا به آسم، حدود 210 میلیون تن دچار بیماریهای انسدادی مزمنی تنفسی (COPD) و  حدود 100 میلیون نفر نیز مبتلا به اختلالات تنفسی در هنگام خواب و سایر مشکلات تنفسی هستند.

بیماریهای تنفسی، مسئول بیش از  4 میلیون تلفات در سال
رئیس انجمن آسم و آلرژی گفت: بیماریهای تنفسی سالانه بیش از 4 میلیون تلفات دارد و شیوع آسم در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است؛ اما در کشورهای توسعه یافته شیوع کنترل شده است.
وی اصول کلی کنترل بیماری آسم و درمان آن را پیشگیری اولیه از طریق بالابردن سطح آگاهی مردم و کنترل آلودگی هوا توسط دولت ها دانست که هدف از برگزاری روز جهانی آسم را نیز تحقق همین امر بیان کرد.
دکتر معین در ادامه توصیه کرد: زمانی که علائم تنفسی در افراد دیده شد، باید زودتر به پزشک مراجعه کنند و ارتباطشان با پزشک قطع نشود و همچنین داروها را درست و دقیق و در بلند مدت استفاده بکنند، مهمتر از همه اینها آموزش به بیماران است که در این راستا کمیته کشوری آسم  و بیماریهای مزمن تنفسی و مدیریت بیماریهای غیر واگیر در سال 88 راهنمای ملی آسم را  منتشر کرد که همین کتاب در سال 94 بازنگری و تجدید چاپ شدکه یک دستورالعمل در سه محور پیشگیری، تشخیص و درمان بوده و در اختیار پزشکان عمومی و متخصصان قرار گرفته است.

تدوین اولین سند راهبردی پیشگیری و کنترل بیماریهای مزمن تنفسی
در ادامه دکتر نجمی، رئیس واحد بیماریهای تنفسی اداره بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود یک پنجم مردم دنیا به یکی از بیماریهای تنفسی مبتلا هستند که پیش بینی می شود در ده سال آینده 100 میلیون نفر به بیماران آسم افزوده می شود.
وی گفت: دوسال پیش برای اولین بار پیمایشی به منظور تعیین شیوع علائم بیماری آسم در کل جمعیت شهری و روستایی کودکان و نوجوانان و بالغین انجام گرفت که نشان داد شیوع علائم بیماری آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان حدود 10 درصد و در جمعیت بزرگسال 9 درصد است.
وی خاطر نشان کرد: این آمار تخمین بیماری آسم بر اساس علائم بوده است، اما تشخیص قطعی پس از بررسی و آزمایشات پاراکلینیکی انجام می شود.
رئیس اداره بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این پیمایش با استفاده از پرسشنامه بین اللملی انجام شده است.
دکتر مهدی نجمی گفت: به همت وزارت بهداشت از 5 سال پیش با همکاری کمیته کشوری بیماریهای مزمن تنفسی، اساتید و صاحب نظران در حوزه علمی و اجرایی، اولین سند راهبردی پیشگیری و کنترل بیماریهای مزمن تنفسی با تکیه بر دو بیماری آسم و COPD تهیه شد که در آن، از استراتژیهای سازمان جهانی بهداشت و GINA استفاده شده است.
وی با بیان 4 استراتژی اصلی در سند راهبردی پیشگیری و کنترل بیماریهای مزمن تنفسی گفت: افزایش دانش همگانی شامل مردم، بیماران، خانواده ها، سیاست گذاران و عموم جامعه، ایجاد نظام مراقبت بیماری آسم، استانداردسازی خدمات تشخیص، درمان و مراقبت بیماری آسم و افزایش همکاریهای بین بخشی به منظور کنترل عوامل خطر ساز این بیماری، این 4 استراتژی را تشکیل می دهند.
وی در ادامه اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را طی سه سال گذشته در راستای اجرای این استراتژی ها شرح داد.

عدم پذیرش بیماران و خانواده های آنان نسبت به بیماری آسم
سپس دکتر فلاح پور، دبیر همایش روز جهانی آسم، ضمن تشکر از همه کسانی که در برگزاری این همایش همکاری می کنند، گفت: امسال مقرر شد که روز جهانی آسم متفاوت تر از نوزده سال گذشته برگزار شود و به ابعاد دیگر این بیماری همچون بعد روانی و اقتصادی توجه بیشتری شود.
فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: به عنوان یک فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی بالینی می بینم که پذیرش بیماران مبتلا به آسم و خانواده های آنها نسبت به این بیماری خوب نیست و آن را یک انگ به شمار می آورند. در حالی که خیلی از قهرمانان ورزشی مبتلا به آسم هستند و این نشان می دهد این بیماری اگر به درستی درمان شود، مانع فعالیت ورزشی نخواهد بود.
وی به بعد اقتصادی این بیماری اشاره کرد و گفت: هزینه های درمان این بیماری زیاد است.
دکتر فلاح پور افزود: امروزه برخی بیماران مبتلا به آسم به علت ترس و فوبیایی که نسبت به اسپری های آسم دارند، روشهای خرافی را جایگزین روشهای درمانی مناسب کرده و صدمات جبران ناپذیری به بار می آورند.

معرفی سفیران آسم
دبیر همایش روز جهانی آسم در ادامه به تشریح برنامه بیستمین دوره از این همایش پرداخت و گفت: این برنامه در سه قسمت اجرا می شود. قسمت اول، سخنرانی مسئولان اجرایی است که کترمعصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست نیز یکی از سخنرانان آن خواهد بود. قسمت دوم، سخنرانیهای علمی مرتبط با شعار روز جهانی آسم خواهد بود و قسمت سوم برنامه نیز پانل پرسش و پاسخ است که به سوالات علمی و عملی شرکت کنندگان پاسخ داده خواهد شد.
دکتر مرتضی فلاح پور به برنامه های جنبی این همایش اشاره کرد و گفت: هدف از این برنامه ها، ایجاد شور و نشاط و جلب توجه جامعه و آگاهی نسبت به بیماری آسم است.
وی نوآوری های بیستمین همایش آسم را در جهت گسترده و پررنگ تر کردن گروه هدف دانست و گفت: مشارکت دادن وزارت آموزش و پرورش، برگزاری مسابقه فوتبال بین کودکان مبتلا به آسم و اعضای تیم ملی در رده های مختلف، ساخت انیمیشین دیرین دیرین در خصوص خرافات و باورهای غلط نسبت به درمان بیماری آسم از نوآوریهای این همایش است.
دبیر همایش اضافه کرد: امسال در روز همایش برای اولین بار در ایران، سفیران آسم در دو قسمت ورزشی و علمی به ترتیب یکی از ورزشکاران و یکی از پزشکان پرسابفه در خصوص بیماریهای آسم، معرفی خواهند شد.
وی گفت: همچون سالهای گذشته، مسابقه نقاشی با همکاری وزارت آموزش و پرورش در بین کودکان دوره ابتدایی با موضوع آسم، هوای پاک و آلودگی هوا برگزار  شده است که در روز همایش به  مناسبت بیستمین سال برگزاری، به بیست نفر جایزه داده خواهد شد.
دکتر فلاح پور در پایان خطاب به خبرنگاران گفت: با همت به یکدیگر کمک کنیم تا اطلاعات درست را در خصوص این بیماری و روشهای درمان به مردم ارائه دهیم تا بیماران درگیر روشهای درمانی خرافی و نامناسب نباشند.
توضیح این که، نشست خبری بیستمین همایش روز جهانی آسم روز شنبه 9 اردیبهشت با حضور دکتر مصطفی معین رئیس همایش، دکتر مرتضی فلاح پور، دبیر همایش، دکتر مهدی نجمی، رئیس واحد بیماریهای تنفسی اداره بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و خبرنگاران رسانه های مختلف در سالن شورای مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی برگزار شد.
بیستمین همایش روز جهانی آسم، 13 اردیبهشت در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می شود.
خبر و عکس: واحدی

گالری تصاویر

 

   1396/2/12 08:10    تعداد بازدید :  504


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 504
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )