پنجمین نشست مجمع عمومی کمیته‌های تخصصی شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خونساز ایران با حضور نمایندگان مراکز پیوند
 
پنجمین نشست کمیته‌های تخصصی شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی خونساز و بانک‌های خون بند ناف با شرکت نمایندگان مراکز پیوند و با حضور جمعی از اعضای کمیته‌ها، و همچنین نمایندگان مراکز پذیره‌نویسی از سراسر کشور، برگزار گردید.پنجمین نشست کمیته‌های تخصصی شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی خونساز و بانک‌های خون بند ناف با شرکت نمایندگان مراکز پیوند و با حضور دکتر حمیدیه دبیر شورا، دکتر نیکوگفتار مسئول دبیرخانه شبکه ملی اهداکنندگان سلولهای بنیادی خونساز ایران، جمعی از اعضای کمیته‌ها، و همچنین نمایندگان مراکز پذیره‌نویسی از شهرهای تهران، مشهد، کرمان، کرمانشاه، تبریز، شیراز ، یزد و ساری در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۵ در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.


در ابتدای این جلسه، خانم دکتر نیکوگفتار از تهیه پیش‌نویس فرم‌ها و استانداردهای ملی مراکز پذیره نویسی اهدای سلول های بنیادی خونساز و بانک‌های خون بند ناف خبر داد. پس از ایشان، خانم دکتر محسنی توضیحاتی پیرامون عملکرد و مصوبات کمیته‌های تخصصی در ماه‌های گذشته ارائه نمود.

در ادامه، دکتر شکیبا گزارشی از رئوس و ویژگیهای استاندارد‌های ملی مرتبط با مراکز پذیره نویسی را ارائه نمود. وی با اشاره به اینکه کلیه مواد این استانداردها بر اساس استانداردهای منتشرشده توسط  WMDA تهیه شده است، خاطرنشان کرد، قوانین ملی و محدودیت‌های کشوری نیز در نگارش این استانداردها لحاظ شده است. پس از ایشان نیز، دکتر عطاردی گزارشی را از استانداردهای ملی بانک خون بند ناف که بر اساس استانداردهای NetCord-FACT  تهیه شده‌اند، ارائه نمود و به ابلاغ استانداردهای مذکور به مراکز و دانشگاه‌ها طی یک  ماه  آینده اشاره کرد. پس از آن، نمایندگان مراکز به بحث و پرسش پیرامون برخی مواد این استانداردها نظیر ضرورت یکسان‌سازی روش‌هاي مورد استفاده جهت انجام HLA typing اهداکنندگان جدید، مشخص کردن خصوصیات آزمايشگاه‌ها و افراد واجد صلاحيت جهت انجام HLA typing و معیارهای افراد واجد صلاحیت جهت فعالیت در مراکز پذیره‌نویسی پرداختند. در ادامه بحث، دکتر حمیدیه، دبیر شبکه ملی اهداكنندگان سلول هاي بنيادي خونساز ايران، بر تشکیل کارگاه‌های آموزشی و برگزاری سمپوزیوم  یک‌روزه‌ای در خصوص پذیره‌نویسی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز  و HLA typing  تاکید نمود.

در ادامه نشست، دکتر منزوی از دبیرخانه شبکه ملی به تشریح کامل وبسایت شبکه و ارائه جدیدترین آمارهای پیوند‌سلول های بنیادی خونساز غیرخویشاوند در ایران و جهان پرداخت. پس از آن، فرصتی حاصل شد تا نمایندگان مراکز مختلف پذیره‌نویسی کشور، گزارش مجملی از پیشرفت وضعیت، اقدامات انجام‌شده و آمار ثبت‌شده از اهداکنندگان بزرگسال و واحدهای خون بند ناف را ارائه نمایند. مدعوین شهرستان‌های مختلف به توضیحات جامع‌تری پیرامون عملکرد مراکز پذیره‌نویسی خود پرداختند.

در پایان این نشست، دکتر حمیدیه با تأکید بر اینکه تاکنون همه مراکز پذیره‌نویسی کشور (از جمله بیمارستان دکتر شریعتی تهران، بیمارستان طالقانی تهران، مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، سازمان انتقال خون ایران، بانک پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیمارستان امام رضا کرمانشاه و بیمارستان منتصریه مشهد) بودجه سال 1394 خود را به طور کامل دریافت کرده‌اند، اشاره نمود: ایجاد و تجهیز مراکز پذیره‌نویسی با همکاری دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. وی همچنین افزود: مراکز پذیره نویسی قدیم و جدید در صورتی از حمایتهای مالی سال جاری بهره مند خواهند شد که اطلاعات خود را به روز نموده و در زمینه جذب و ثبت نام اهداکنندگان جدید فعال باشند.
ایشان همچنین بر این نکته تاکید کردند که آنچه از بیشترین اهمیت برخوردار است اتحاد و یکپارچگی مراکز پذیره نویسی سطح کشور است تا از این طریق هم امکان ارائه خدمات بهتر و سریعتر به بیماران فراهم شود و هم زمینه ارتباطات بین المللی گسترش یابد.
 
لازم بذکر است که از مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی (بعنوان یکی از مراکز پذیره نویسی  سلول های بنیادی در کشور)، خانم دکتر پورپاک، آقای دکتر شکیبا و آقای عرب شرکت داشتند، که آقای دکتر شکیبا گزارشی از فعالیت های این مرکز پذیره نویسی ارائه کردند. در این گزارش آمد که مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی تاکنون اطلاعات 150 نمونه را ثبت کرده و با داشتن یک نیروی ثابت و امکانات لازم، همه روزه آماده  پذیره نویسی از داوطلبین می باشد


 
   1395/5/12 11:00    تعداد بازدید :  612


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 612
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )