برگزاری پنجمین کنفرانس ادواری آموزشی سال 98 مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی

پنجمین کنفرانس ادواری آموزشی سال 98 مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی با عنوان ایمونومتابولیسم برگزار شد.

گالری تصاویر

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی روز چهارشنبه  13 شهریور سال جاری پنجمین کنفرانس ادواری آموزشی سال 98 مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی با عنوان ایمونومتابولیسم با حضور استادان و پژوهشگران در سالن دکتر فرهودی این مرکز برگزار شد.
سخنران این جلسه دکتر بهناز اسماعیلی، دکترای ایمونولوژی، بود که در ابتدا گفت: ارتباط بین متابولیسم و عملکرد سیستم ایمنی، زمینه تحقیقاتی جدیدی را با عنوان ایمونومتابولیسم ایجاد کرده است، ایمونومتابولیسم به بررسی ارتباط متقابل بین متابولیسم سلول و عملکرد سیستم ایمنی می پردازد.
 
وی گفت: این ارتباط از جنبه های مختلف قابل بررسی است به طور مثال بررسی ها نشان داده است که سلول های سیستم ایمنی به دنبال فعال شدن، مسیرهای متابولیکی مختلفی را برای تأمین انرژی و تولید مواد مورد نیاز خود برای فعالیت و تکثیر انتخاب می کنند و انتخاب این مسیرها در مقایسه با سایر مسیرهای متابولیک می تواند پیامد های متفاوتی داشته باشد.

دکتر اسماعیلی در ادامه گفت: از بین سلول های سیستم ایمنی، لنفوسیت ها نمونه مناسبی است که نشان می دهند متابولیسم سلول در فعال شدن، تمایز به سلول های مختلف التهابی و تنظیمی، القای سلولهای خاطره ای و حتی آپاپتوز سلولی تاثیرگذار است.، علاوه بر این، بررسی ها نشان داده اند که بین تغذیه و عملکرد ایمنی نیز ارتباط وجود دارد،  پرخوری و سوء تغذیه به ترتیب می توانند سبب ایجاد التهابات مزمن و نقص پاسخ ایمنی شوند.
پژوهشگر مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی بیان کرد: در پرخوری، علاوه بر افزایش احتمال مقاومت انسولینی، احتمال ابتلا افراد به بیماری های التهابی افزایش یافته و در سوء تغذیه احتمال ابتلا به بیماری های عفونی افزایش می باید و با توجه به وجود ارتباط بین متابولیسم سلولی و عملکرد سیستم ایمنی، محققان به دنبال بررسی امکان ایجاد تغییر در متابولیسم سلول ها با اهداف درمانی هستند.
 
او گفت: در این ارتباط، مطالعات به سمت بهبود عملکرد سلول های ایمنی در مقابله با سلول های توموری یا تعدیل پاسخهای ایمنی در بیماران مبتلا به بیماری های اتوایمیون هدایت شده است. 

در پایان این جلسه نیز سخنران به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد و حاضران در خصوص موضوع فوق به بحث و تبادل نظر پرداختند. 
   1398/6/15 13:34    تعداد بازدید :  95


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 95
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )