برگزاری کنفرانس آموزشی عفونت های قارچی در بیماران نقص ایمنی

اولین کنفرانس ادواری آموزشی سال 98 با عنوان عفونت های قارچی در بیماران نقص ایمنی در مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی برگزار شد.

گالری عکس


به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی روز سه شنبه 11 اردیبهشت     سال جاری اولین کنفرانس ادواری آموزشی سال 98 مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی با عنوان عفونت های قارچی در بیماران نقص ایمنی با حضور اساتید و پژوهشگران در سالن دکتر فرهودی این مرکز برگزار شد.

سخنران این جلسه دکتر آرزو چرسی زاده، دکترای قارچ شناسی و پژوهشگر مرکر تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی بود که در ابتدا  عفونت­های قارچی را خطر مهمی برای سلامت انسان شمرد و اشاره کرد که  سالانه حدود یک میلیارد مورد عفونت پوستی، بیش از یک میلیون مورد عفونت­های مخاطی، ده میلیون مورد آلرژی­های جدی و بیش از یک میلیون مورد مرگ در اثر قار­چ­ها گزارش می­شوند.، او گفت: تعداد کمی از قارچ­ها پاتوژن واقعی بوده و قادر به ایجاد بیماری مهاجم خود محدود شونده در افراد سالم هستند؛  که از آن جمله می­توان از قارچ­های اندمیک قاره امریکا نام برد.

وی ادامه داد:  قارچ­های فرصت­طلب در میزبانان سالم به­ندرت ایجاد عفونت جدی می­کنند و اغلب عفونت­های تهدیدکننده حیات در بیماران نقص ایمنی ایجاد می­شود،به­طوری­که تشخیص یک بیماری مهاجم قارچی در یک فرد نشانه مهمی از وجود نقص در سیستم ایمنی بیمار است.، پژوهشگر مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی بیان کرد: گونه­های کاندیدا و آسپرژیلوزیس شایع­ترین عوامل این­گونه عفونت­ها هستند،به­طورکلی نقائص ایمنی به دو دسته اولیه (مادرزادی) و ثانویه (اکتسابی) تقسیم می­شوند.
 دکتر چرسی زاده  همچنین در مورد مکانیسم و انواع نقایص ایمنی اولیه زمینه­ساز عفونت­های قارچی  صحبت  کرد و گفت: بیشترین موارد عفونت­های قارچی با نقائص ایمنی اولیه اصلی یعنی بیماری گرانولوماتوز مزمن، hyper IgE syndrome و CARD9 deficiency در ارتباط می­باشند. دیگر بیماری­های نقص ایمنی اولیه مرتبط با عفونت­های قارچی شامل X-linked hyper-IgM syndrome، Wiskott-Aldrich syndrome ، DiGeorge syndrome، Common variable immunodeficiency، Defects in the interferon-γ-interlokin-12 axis و Myeloperoxidase deficiency هستند.

سپس در پایان جلسه سخنران به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد و در خصوص موضوع فوق به بحث و تبادل نظر پرداختند 
   1398/3/8 13:15    تعداد بازدید :  118


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 118
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )