جلسه گزارش سفر دوره مطالعاتی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی به کانادا برگزار شد

جلسه گزارش سفر دوره مطالعاتی ، دکتر غلامعلی کاردر، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی به کانادا با عنوان: اثر باکتریهای سیستم گوارش بر پاسخ به درمان سرطان روده ( Gut Microbiome & Colorectal Cancer) برگزار شد.

گالری عکس


به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی روز چهارشنبه 10 مهر 98 گزارش فرصت مطالعاتی با عنوان: اثر باکتریهای سیستم گوارش بر پاسخ به
درمان سرطان روده ( Gut Microbiome & Colorectal Cancer) با حضور استادان و پژوهشگران در سالن دکتر فرهودی این مرکز برگزار شد.

سخنران این جلسه دکتر غلامعلی کاردر، دکترای ژنتیک مولکولی و عضو هیئت علمی و دانشیار مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی بود که در مورد تجربیات و مشاهدات فرصت مطالعاتی در گروه ایمونولوژی دانشگاه تورنتو صحبت کرد. ایشان ضمن مروری بر تحقیقات انجام شده در زمینه ارتباط میکروفلورای سیستم گوارش و سرطان روده، خاطر نشان کرد که نتایج تحقیقات اخیر نشان دادند که باکتریهای همزیست در بدن انسان و بخصوص باکتریهای روده گوارش در روند پاسخ به درمان سرطان موثر بوده و ترکیب باکتریایی افراد پاسخ دهنده و غیر پاسخ دهنده به شیمی درمانی متفاوت است. وی ادامه داد: تحقیقات بر روی مدلهای موشی و انتقال باکتریهای مختلف در این مدلها و اثر آنها بر روی روند بیماری در حال انجام است. دکتر کاردر همچنین با ارائه نتایج مطالعات اخیر بر تاثیر رژیم غذایی در ترکیب جمعیتی باکتریهای روده، اثر آنتی بیوتیک در طول درمان بر روی پاسخ به شیمی درمانی، و عفونتهای ویروسی در روند بیماری تاکید نمود.
 وی ضمن بحث در مورد مکانیسم ایمونولوژیکی القای پاسخ به درمان سرطان در شرایط و باکتریهای مختلف روده، اضافه کرد: با توجه به مشکلات و اختلافات موجود بین میکروفلورای موشهای آزمایشگاهی با انسان و همچنین تفاوت در سیستم ایمنی آنها، در سالهای اخیر تحقیقات گسترده ای در زمینه مدلهای سه بعدی (ارگانوییدها) در حال انجام است که نتایج قابل قبول تری نسبت به مدلهای حیوانی در کلینیک بیمار نشان می دهند.

در پایان نیز سخنران پس از تشریح برخی ویژگیهای بارز آزمایشگاهی در گروه ایمونولوژی دانشگاه تورنتو،به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد و حاضران در خصوص موضوع فوق به بحث و تبادل نظر پرداختند.

خبر: الناز واحدی
عکس: مینا مومنی نژاد 
   1398/7/12 12:25    تعداد بازدید :  99


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 99
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )