توصیه های رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی به بیماران مبتلا به آسم در شرایط پاندمی کووید-١٩

دکتر مصطفی معین، رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در مصاحبه اي به سوالات بیماران مبتلا به آسم و نحوه فعالیت آنها در پاندمی کرونا پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی، با توجه به شیوع بیماری کووید- 19 و آغاز فصل پاییز و تشدید بیماریهای تنفسی، دکتر مصطفی معین، رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی بالینی  در یک  مصاحبه با دكتر ليلا مرادي فوق تخصص ايمونولوژي آسم و آلرژي، به  سوالات در خصوص چگونگي مراقبت از بيماران مبتلا به آسم در شرايط پاندمی كرونا پاسخ داد.

متن این مصاحبه به شرح زیر است:


دکتر مرادی: آیا مصرف اسپری های تنفسی بینی و ریوی در بیماران آسمی باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت کووید- 19 می شود؟


دکتر معین:  پوشش مخاطی در حفره های بینی و راههای هوایی ریه در آلرژی بینی و در بیماری آسم، به علت آلرژی دچار التهاب مزمن می شود و اسپری های موضعی کورتیکواستروئیدی برای کاهش التهاب و ادامه فعالیت طبیعی بینی و ریه توسط پژشک معالج تجویز می شود. التهاب مزمن باعث می شود که سازو کارهای سرشتی دفاعی و ایمنی در لایه مخاطی و سلول های پوششی آن دچار اختلال  و احتمال نفوذ ویروس ها و از جمله ویروس کرونا تا اعماق ریه بیشتر شود، بنابراین مصرف اسپری موضعی در آلرژی بینی  یا در درمان آسم نه تنها ضرری ندارد و موجب تضعیف سیستم ایمنی بیمار نمی شود، بلکه مفید است و باید طبق نسخه پزشک ادامه یابد. همچنین از کنترل خارج شدن علایم آلرژی بینی  یا آسم و تشدید عطسه و سرفه، اگر بیمار به بیماری کرونا مبتلا یا ناقل ویروس کرونا باشد، می تواند ویروس را به اطرافیانش انتقال دهد.دکتر مرادی: آیا مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین و مونته لوکاست باعث تضعیف سیستم ایمنی و استعداد به عفونت کووید- 19 می شود؟


دکتر معین:  آنتی هیستامین ها و داروهای ضد لکوترین هم مانند اسپری های موضعی برای رفع التهاب مجاری هوایی در بینی و ریه موثر و مفید است و خطری از نظر استعداد بیشتر به عفونت کووید-۱۹ ندارد.

دکتر مرادی: آیا بیماران مبتلا به آسم احتمال بیشتری برای ابتلا به عفونت کووید- 19 دارند؟


دکتر معین: این مسئله جالبی است، با اینکه عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی ها و آنفلوانزا شایع ترین علت بروز و شدت یافتن علایم تنفسی یا حمله آسم و بستری شدن بیماران هستند، ولی خوشبختانه تاکنون گزارش های پژوهشی قابل توجهی از شیوع بیشتر موارد آسم در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به نسبت میانگین شیوع آسم در جامعه منتشر نشده است. نکته مهم این است که اگر علایم تنفسی بیمار مبتلا به آسم با درمان درست به خوبی کنترل نشده باشد و او به کووید-۱۹ مبتلا شود، احتمال مشکلات تنفسی آسم و وخامت بیماری کرونا و بستری شدن بیمار در بخش مراقبت های ویژه و نیاز به تنفس کمکی هم، بیشتر خواهد بود.

دکتر مرادی: آیا علائم بیماری کووید-19در افراد مبتلا به آسم با سایر افراد غیر مبتلا به آسم متفاوت است؟


دکتر معین: همانطور که در پاسخ قبلی اشاره کردم، اگر آسم بیمار در حد خوب کنترل شده باشد، چنانچه به کووید-۱۹ هم مبتلا شود، علائم بالینی او تفاوت چندانی با سایر افراد مبتلا نخواهد داشت.


دکتر مرادی: آیا سیر بیماری کووید-19 در افرادی که سابقه آسم دارند با بقیه افراد جامعه متفاوت است؟ از نظر شدت بیماری و احتمال نیاز به بستری در بیمارستان یا آی سی یو؟

دکتر معین: در آسم کودکان که در اکثر موارد (۸۰ تا ۹۰ درصد) از نوع آلرژیک است، احتمال درگیر شدن با بیماری کووید-۱۹ کم است و در صورت ابتلا به آن سیر معمولی خواهد داشت، دلیلی که در این زمینه ارائه شده این است که در سطح سلول های پوششی مجاری هوایی در آسم آلرژیک، گیرنده های ACE2 که محل اتصال و نفوذ ویروس کرونا است،  کمتر بیان می شود. آسم بزرگسالان در حدود ۵۰ درصد از نوع آلرژیک و بقیه از نوع غیر آلرژیک است و بنابراین احتمال ابتلای آنها به کووید-۱۹ و شدت آن بیشتر از سایر افراد جامعه است.

دکتر مرادی: در صورت ابتلا به عفونت کووید- 19 چه تغییری در داروهای مصرفی برای درمان آسم لازم است؟


دکتر معین:  چنانچه علائم آسم کنترل شده باشد، نیازی به تغییر در رژیم دارویی بیمار نیست و باید به درمان دارویی طبق تجویز پزشک معالج و دستورالعمل مکتوب (Action plan) ادامه یابد. در موارد حمله آسم، با تجویز پزشک معالج حتی استفاده چندروزه از کورتیکواستروئید خوراکی مانند پردنیزولون نیز لازم است. رعایت همه توصیه های بهداشتی در پاندمی کرونا مانند حفظ فاصله اجتماعی، زدن ماسک و شستشوی دست ها و  غیره، ضروری است و پیگیری معالجه آسم هم با صلاحدید پزشک می تواند از راه دور(Telemedicine)، به صورت تلفنی  یا ویدئویی انجام شود.

دکتر مرادی: با شروع فصل پاییز، در شرایط پاندمی کووید-19 چه اقداماتی برای بیماران مبتلا به آسم ضروری است؟ آیا واکسن آنفولانزا را تزریق کنند؟


دکتر معین: فرارسیدن فصل پاییز از چند جهت حائز اهمیت و توجه جدی است. اول، اینکه با سردی هوا و نزدیکی بیشتر افراد در فضای بسته، احتمال انتقال ویروس کرونا بین آنها، و موج سوم کرونا وجود دارد. دوم، پاییز فصل گرده افشانی علف های هرز و نیز افزایش تعداد کپک ها و قارچ ها در هوا و همچنین فصل آلودگی بیشتر هوای شهرهای پرترافیک به دلیل پدیده وارونگی دما (Inversion) است و بیماران مبتلا به آلرژی ها و آسم در معرض خطر تشدید علائم تنفسی هستند و سوم اینکه مانند سال های گذشته احتمال شیوع آنفلوانزا هم جدی است و همزمانی آن با پاندمی کرونا و تغییرات آب و هوایی و آلرژی زایی و آلودگی هوا می تواند پر مخاطره باشد، بنابراین رعایت دقیق برنامه دارو-درمانی آسم، به کار گیری دقیق پروتوکل های بهداشتی کرونا و تزریق واکسن آنفلوانزا مورد تاکید است.


دکتر مرادی: آیا خوردن موادغذایی خاص (مانند زنجبیل، سیر و ..) یا مولتی ویتامین ها در پیشگیری از ابتلا به کووید-19 در بیماران آسم و آلرژی توصیه می شود؟


 دکتر معین: در بحران هایی مانند پاندمی کرونا، همه نوع اطلاعات و شبه علم در شبکه های مجازی  یا شایعات در افواه رایج می شود که نباید به آنها اعتنا کرد. تاثیر گذاری مصرف زنجبیل یا سیر  یا ویتامین ها و املاح و مکمل های غذایی (ویتامین Zinc ,D ,C و...) به عنوان تقویت سیستم ایمنی  برای  پیشگیری یا درمان بیماری کرونا ثابت نشده و فاقد شواهد علمی است. به طور کلی رعایت توصیه های بهداشتی، مصرف غذای کامل همراه سبزیجات و میوه تازه، استراحت و خواب کافی، ورزش و داشتن آرامش برای تقویت سیستم ایمنی و در صورت نیاز مشورت کردن با طبیب معالج، توصیه می شود.

دکتر مرادی: استاد از اینکه وقتتان را در اختیار اینجانب قرار دادید، متشکرم.

دکتر معین: من هم  از شما بابت پرسش سوالات دقیق و انجام مصاحبه، سپاسگزاری می کنم.


 

   1399/7/19 10:45    تعداد بازدید :  59


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 59
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )